Description
Siemens Coupler Module 6ES7157-0AC85-0XA0 PLC Connector
Reliable and efficient coupler module designed for seamless PLC connectivity and integration.
| Brand | Siemens |
| Model | 6ES7157-0AC85-0XA0 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | Approx. 0.15 kg |
| Dimensions | 90 mm x 45 mm x 75 mm (L x W x H) |
| Warranty | 2 years manufacturer warranty |
| Certifications | CE, UL, cUL |
| SKU / MPN | 6ES7157-0AC85-0XA0 |
| What’s in the box | Siemens Coupler Module 6ES7157-0AC85-0XA0, Installation Guide |
| Interface Type | PLC Connector Module |
| Compatibility | Siemens S7-1500 Series PLCs |
| Connection Type | Backplane bus connector |
| Operating Temperature | -25°C to +60°C |
| Mounting | DIN Rail Mountable |
| Material | High-quality plastic and metal contacts |
Key benefits: Ensures secure and stable communication between PLC modules, easy installation, and robust design for industrial environments.
Typical applications: Industrial automation systems, manufacturing process control, and factory floor PLC networking.
Order number: Siemens Coupler Module 6ES7157-0AC85-0XA0 PLC Connector
Lifecycle: Active product with ongoing support and availability.
Documentation: Installation manual and technical datasheet available on Siemens official website.
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.





Reviews
There are no reviews yet.