Description
Siemens Coupler 6ES7158-3AD10-0XA0 PLC Communication Interface
Reliable and efficient communication interface module for Siemens S7-1500 PLC systems.
| Brand | Siemens |
| Model | 6ES7158-3AD10-0XA0 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | Approx. 0.2 kg |
| Dimensions | 100 x 50 x 75 mm (L x W x H) |
| Warranty | 12 months manufacturer warranty |
| Certifications | CE, UL, cUL |
| SKU / MPN | 6ES7158-3AD10-0XA0 |
| What’s in the box | Siemens Coupler 6ES7158-3AD10-0XA0, Installation manual |
| Interface Type | PROFINET Communication Interface |
| Compatible PLC Series | S7-1500 |
| Data Transfer Rate | Up to 100 Mbps |
| Mounting Type | DIN Rail Mountable |
| Operating Temperature | 0 to 60 °C |
| Protection Class | IP20 |
Key benefits: Ensures seamless and fast communication between PLC modules, supports high-speed data transfer, and is designed for easy integration into Siemens automation systems.
Typical applications: Industrial automation, factory control systems, process monitoring, and communication between distributed control units.
Order number: Siemens Coupler 6ES7158-3AD10-0XA0 PLC Communication Interface
Lifecycle: Active product with ongoing support and updates.
Documentation: Available via Siemens official website including datasheets, installation guides, and user manuals.
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.





Reviews
There are no reviews yet.