Rexroth PGH5-30/250RE07VU2 Plunger Pump – Heavy Duty Hydraulic Pump
SKU: PGH5-30/250RE07VU2
Other people want this. 15 people have this in their carts right now.
Category:
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Description
Brand Rexroth
Model PGH5-30/250RE07VU2
Voltage Not specified
Country of Origin Germany
Weight Approximately 45 kg (99 lbs)
Dimensions 350 mm x 220 mm x 280 mm (L x W x H)
Warranty 12 months manufacturer warranty
Certifications ISO 9001, CE Certified
SKU / MPN PGH5-30/250RE07VU2
What’s in the box Plunger pump unit, mounting hardware, user manual
Displacement 30 cm?/rev
Maximum Pressure 250 bar (3625 psi)
Flow Rate Up to 70 L/min
Speed Range 500 – 1800 rpm
Mounting Type Flange mounted
Fluid Type Hydraulic oil
Operating Temperature -20°C to +80°C