Description
Pro-face LT3300-S1-D24-C Touch Screen Panel for Automation
High-performance, reliable touch screen panel designed for seamless industrial automation control.
| Brand | Pro-face |
| Model | LT3300-S1-D24-C |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 282 mm x 196 mm x 45 mm |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | LT3300-S1-D24-C |
| What’s in the box | Touch screen panel, mounting bracket, user manual, power cable |
| Display Size | 10.4 inches |
| Resolution | 640 x 480 pixels (VGA) |
| Touchscreen Type | Resistive touch panel |
| Communication Interfaces | RS-232, RS-485, Ethernet |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C |
| Storage Temperature | -20°C to 60°C |
Key benefits: Durable and user-friendly interface with versatile connectivity options ensures efficient control and monitoring in industrial environments.
Typical applications: Factory automation, process control, machine operation panels, and industrial equipment monitoring.
Order number: Pro-face LT3300-S1-D24-C Touch Screen Panel for Automation
Lifecycle: Active production
Documentation: User manual, installation guide, and software drivers available online
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.





Linda B. –
Industrial camera clarity is impressive. Shipped promptly with all accessories.