Description
Proface PFXGP4401TAD Advanced Industrial Touch Screen
High-performance 4.4-inch TFT color touch screen designed for reliable industrial automation control.
| Brand | Proface |
| Model | PFXGP4401TAD |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | 0.5 kg |
| Dimensions | 144 mm x 96 mm x 40 mm (W x H x D) |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | PFXGP4401TAD |
| What’s in the box | Touch screen unit, mounting bracket, user manual, communication cable |
| Display Type | 4.4-inch TFT color LCD |
| Resolution | 480 x 272 pixels |
| Touchscreen Type | Resistive touch panel |
| Communication Interface | RS-232/RS-485, Ethernet (optional) |
| Operating Temperature | 0°C to 55°C |
| Memory | 64 MB Flash, 64 MB RAM |
Key benefits: Durable and compact design with high visibility display, easy integration with various PLCs, and reliable performance in harsh industrial environments.
Typical applications: Factory automation, process control, machine monitoring, and human-machine interface (HMI) for industrial equipment.
Order number: Proface PFXGP4401TAD Advanced Industrial Touch Screen
Lifecycle: Active production
Documentation: User manual and technical datasheet available on Proface official website
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.





Anonymous –
As described.