Description
SIEMENS Soft Starter 3RW5146-1XC14 Motor Control Solution
Reliable and efficient motor starting solution designed to reduce mechanical stress and improve energy efficiency in industrial applications.
| Brand | SIEMENS |
| Model | 3RW5146-1XC14 |
| Voltage | 380-480 V AC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 3.5 kg |
| Dimensions | 210 x 130 x 160 mm (HxWxD) |
| Warranty | 2 years manufacturer warranty |
| Certifications | CE, UL, CSA |
| SKU / MPN | 3RW5146-1XC14 |
| What’s in the box | Soft starter unit, mounting hardware, user manual |
| Rated Motor Power | 22 kW (30 HP) |
| Control Type | Current controlled soft starter |
| Starting Current | Up to 6 times nominal current |
| Operating Temperature | -25°C to +60°C |
| Protection Class | IP20 |
| Communication Interface | Not specified |
Key benefits: Minimizes mechanical wear on motors and connected equipment, reduces electrical stress during startup, and enhances process reliability with easy integration and robust design.
Typical applications: Pumps, fans, compressors, conveyors, and other industrial motor-driven systems requiring smooth starting and stopping.
Order number: SIEMENS Soft Starter 3RW5146-1XC14 Motor Control Solution
Lifecycle: Active product with ongoing support and availability
Documentation: User manual, installation guide, and technical datasheet available on SIEMENS official website
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.





Patricia E. –
Received the connectors and cables quickly. All items were as described.