Description
SIEMENS Safety Module 6ES7136-6BA01-0CA0 for Industrial Use
Reliable and compact safety module designed for industrial automation to ensure machine and operator safety.
| Brand | SIEMENS |
| Model | 6ES7136-6BA01-0CA0 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 0.15 kg |
| Dimensions | 90 mm x 45 mm x 75 mm (H x W x D) |
| Warranty | 2 years manufacturer warranty |
| Certifications | CE, UL, TÜV |
| SKU / MPN | 6ES7136-6BA01-0CA0 |
| What’s in the box | Safety module unit, mounting instructions, warranty card |
| Input Channels | 4 safety inputs |
| Output Channels | 2 safety outputs (relay) |
| Response Time | ≤ 20 ms |
| Operating Temperature | -25°C to +60°C |
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Communication Interface | Not specified |
Key benefits: Ensures high safety standards with fast response times and easy integration into existing industrial control systems.
Typical applications: Machine safety, emergency stop circuits, safety gate monitoring, and industrial automation safety systems.
Order number: SIEMENS Safety Module 6ES7136-6BA01-0CA0 for Industrial Use
Lifecycle: Active product with ongoing support and availability
Documentation: User manual, installation guide, and safety certification documents available on SIEMENS website
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.





Reviews
There are no reviews yet.