Description
Siemens Control Unit 6SL3040-1MA01-0AA0 – Advanced Automation
High-performance control unit designed for seamless integration in industrial automation systems.
| Brand | Siemens |
| Model | 6SL3040-1MA01-0AA0 |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Germany |
| Weight | 1.2 kg |
| Dimensions | 150 x 100 x 60 mm (L x W x H) |
| Warranty | 2 years manufacturer warranty |
| Certifications | CE, UL, RoHS |
| SKU / MPN | 6SL3040-1MA01-0AA0 |
| What’s in the box | Control unit, mounting hardware, user manual |
| Processor Type | ARM Cortex-M4 |
| Communication Interfaces | PROFINET, Ethernet |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Memory | 512 KB RAM, 2 MB Flash |
| Input/Output Channels | 16 digital inputs, 16 digital outputs |
| Mounting Type | DIN rail |
Key benefits: Robust design ensures reliable operation in harsh industrial environments; supports fast data processing and real-time control; easy integration with Siemens automation systems.
Typical applications: Factory automation, process control, machine control, and advanced manufacturing systems.
Order number: Siemens Control Unit 6SL3040-1MA01-0AA0 – Advanced Automation
Lifecycle: Active production and support
Documentation: Comprehensive user manual and technical datasheets available online
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.





User_4361 (verified owner) –
This product is amazing, I love it!