Description
Omron PLC CPU Unit CS1D-CPU65S for Automation Control
Reliable and compact CPU unit designed for efficient automation control in industrial environments.
| Brand | Omron |
| Model | CS1D-CPU65S |
| Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Japan |
| Weight | Approx. 1.2 kg |
| Dimensions | 90 mm (W) x 90 mm (H) x 70 mm (D) |
| Warranty | 1 year limited warranty |
| Certifications | CE, UL, cUL |
| SKU / MPN | CS1D-CPU65S |
| What’s in the box | CPU Unit CS1D-CPU65S, User Manual, Mounting Hardware |
| CPU Memory | 64 KB Program Memory |
| Processing Speed | 0.27 µs per instruction |
| Input Points | Not specified |
| Output Points | Not specified |
| Communication Ports | Built-in RS-232C and RS-422/485 |
| Operating Temperature | 0 to 55 °C |
Key benefits: High-speed processing, compact design for space-saving installation, versatile communication options, and robust reliability for industrial automation tasks.
Typical applications: Factory automation, process control, machine control, and integration with other Omron automation components.
Order number: Omron PLC CPU Unit CS1D-CPU65S for Automation Control
Lifecycle: Active production model
Documentation: User manual and technical datasheets available on Omron official website
Our Advantages
Exact match for many brands
We make replacements easy with an exact match for almost any brand.
We use OEM catalogs to match your part number
Don't worry about ordering the wrong part by matching your part number with our OEM catalogs.
Competitively priced
Shop with confidence knowing we are offering very competitive pricing!
Orders usually ship the same day
Rest assured your order will arrive as soon as possible knowing we usually ship the same day.
Individually inspected
Before any package is shipped we carefully inspect every product to ensure quality.
Guaranteed for one full year
All of our New Surplus and Reconditioned products come with a 1 year warranty.
Run Business
Building a reputation for quality products at a reasonable price. Our inventory is far more extensive than what can be represented on our web site, so please call one of our knowledgeable salesmen with your specific needs.





David L. –
Well-manufactured linear guide, smooth motion. Quick shipping.