ABB Current Transformer ES2000-9725 for Accurate Measurement
SKU: ES2000-9725
ES2000-9725
Other people want this. 15 people have this in their carts right now.
Category:
Fast Shipping
Carrier information
24/7 Support
7x24-hour service
20k
20k products
Super many products
Payment Method
PayPal, Alipay
Description
Brand ABB
Model ES2000-9725
Voltage Up to 600 V
Country of Origin Sweden
Weight 1.2 kg
Dimensions 120 mm x 80 mm x 60 mm
Warranty 2 years
Certifications IEC 61869-2, UL Listed
SKU / MPN ES2000-9725
What’s in the box Current Transformer, Installation Manual, Mounting Hardware
Accuracy Class 0.5
Primary Current Rating 2000 A
Secondary Current Rating 5 A
Frequency 50/60 Hz
Insulation Level 3 kV
Operating Temperature -25°C to +55°C